دیابت و سندرم پلی کیستیک

دیابت و سندرم تخمدان پلی کیستیک (pcos)

ارتباط بین سندرم تخمدان پلی کیستیک و دیابت چیست؟

مدت‌های زیادی است که دانشمندان به ارتباط بین سندرم تخمدان پلی کیستیک (pcos) و دیابت نوع دو مشکوک هستند و طی تحقیقاتی که به عمل آمده است ارتباط زیادی بین این دو بیماری اثبات شده است.

اختلال سندرم تخمدان پلی کیستیک (pcos) سیستم غدد درون ریز یک خانم را به هم می‌ریزد و باعث افزایش سطح آندروژن یا هورمون مردانه در وی می‌شود.

اعتقاد بر این است که مقاومت به انسولین می‌تواند در ایجاد pcos نقش داشته باشد، همانطور که پیش‌تر ذکر شد مقاومت گیرنده‌ها به انسولین زیاد در لوزالمعده می‌شود. بر اساس تحقیقات انجام شده سایر عوامل مرتبط با احتمال بروز pcos، التهاب‌ها و عوامل ارثی هستند.

تخمین شیوع سندرم تخمدان پلی کیستیک (pcos) بسیار متفاوت است اما تا به امروز گزارش شده است که از حدود 2.2 تا 26 درصد خانم‌ها در سراسر جهان را تحت تاثیر قرار داده است. طی مطالعه‌ای که اخیرا انجام شده است تخمین زده می‌شود که 6 تا 12 درصد خانم‌ها در ایالات متحده در سن باروری به pcos مبتلا هستند.

علائم سندرم تخمدان پلی کیستیک (pcos) چیست؟
  1. قاعدگی نامنظم
  2. رشد بیش از حد مو با الگوی مردانه
  3. آکنه
  4. افزایش بی رویه وزن (چاقی)
  5. همچنین می‌تواند روی توانایی یک زن در باروری هم تاثیر منفی داشته باشد.

تشخیص این بیماری معمولا با مشاهده چندین فولیکول در تخمدان‌های فرد طی سونوگرافی صورت می‌گیرد.

سندرم تخمدان پلی کیستیک

ارتباط سندرم تخمدان پلی کیستیک (pcos) با دیابت چگونه است؟

برخی از تئوری‌ها نشان می‌دهند که مقاومت به انسولین می‌تواند عامل یک واکنش جانبی در دستگاه غدد درون ریز شود و از این طریق می‌تواند به ایجاد دیابت نوع دو کمک کند. به گفته مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری (CDC)، بیش از 30 میلیون آمریکایی به دیابت مبتلا هستند. در حالی که دیابت نوع دو از طریق ورزش و رژیم غذایی مناسب قابل پیشگیری و کنترل است، تحقیقات نشان می‌دهند که PCOS یک عامل خطرناک منتقل قوی برای ایجاد دیابت است. در حقیقت، زنانی که در بزرگسالی PCOS را تجربه می‌کنند، در معرض خطر ابتلا به دیابت و به طور بالقوه مشکلات قلبی کشنده قرار دارند.

در ذیل می‌توانید تحقیقاتی را که در کشورهای مختلف بر روی ارتباط سندرم تخمدان پلی کیستیک (pcos) با دیابت انجام شده است مطالعه بفرمایید.

  1. محققان استرالیایی طی مطالعه‌ای که روی بیش از 8000 خانم انجام داده‌اند دریافتند که افرادی که به سندرم تخمدان پلی کیستیک (pcos) داشتند، 4 تا 8.8 برابر بیشتر از زنانی که PCOS نداشتند مبتلا به دیابت نوع دو شدند. در این تحقیق از چاقی به عنوان مهمترین عامل خطرناک ذکر شده است.
  2. طبق تحقیقات قدیمی‌تر نیز ثابت شده است که تقریبا 27 درصد از زنان یائسه مبتلا به دیابت نوع دو به سندرم تخمدان پلی کیستیک (pcos) مبتلا هستند.
  3. یک تحقیق در سال 2017 در مورد زنان دانمارکی نشان داد که مبتلایان به PCOS چهار برابر بیشتر از سایرین به دیابت نوع دو مبتلا هستند، همچنین زنان مبتلا به PCOS چهار سال زودتر از زنان فاقد PCOS به دیابت مبتلا می‌شوند. با این ارتباط شناخته شده، متخصصان توصیه می‌کنند که زنان مبتلا به PCOS به طور معمول غربالگری دیابت نوع دو را زودتر و بیشتر از زنان فاقد PCOS انجام دهند.
  4. طبق نتایج تحقیقی که در استرالیا صورت گرفته است زنان باردار مبتلا به PCOS تقریبا سه برابر زنان فاقد آن، به دیابت بارداری مبتلا هستند. پس در این مورد هم خانم‌های باردار مبتلا باید غربالگری را بیش از سایرین جدی بگیرند.
آیا درمان یکی باعث درمان دیگری می‌شود؟!

ورزش منظم برای سالم نگه داشتن بدن بسیار مهم است، به خصوص در مورد مبارزه با چاقی و دیابت نوع دو، همچنین به نظر می‌رسد که ورزش به علائم مرتبط با PCOS نیز کمک می‌کند. با این حال درمان‌های خاص برای هر کدام از بیماریهای سندرم تخمدان پلی کیستیک (pcos) و دیابت ممکن است مکمل و تاثیر گذار روی دیگری باشد.

به عنوان مثال، زنان مبتلا به PCOS با قرص‌های ضد بارداری نیز تحت درمان قرار می‌گیرند. قرص‌های ضد بارداری در بعضی موارد به تنظیم قاعدگی و پاکسازی آکنه کمک می‌کند. برخی از قرص‌های ضد بارداری همچنین ممکن است سطح قند خون را افزایش دهندکه این مورد برای افراد در معرض خطر دیابت مشکل ساز است. با این حال متفورمین که یک داروی خط اول برای دیابت نوع دو است برای کمک به درمان مقاومت به انسولین در سندرم تخمدان پلی کیستیک (pcos) استفاده می‌شود.

منابع علمی:

sciencedirect.com/science/article/pii/S1110569016301510

ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/14973410

doi.org/10.2337/dc15-2577

doi.org/10.1210/jc.2013-2007

newscientist.com/article/2168705-cause-of-polycystic-ovary-syndrome-discovered-at-last/

mayoclinic.org/diseases-conditions/pcos/symptoms-causes/syc-20353439

cdc.gov/diabetes/library/spotlights/pcos.html

doi.org/10.2337/diacare.24.6.1050

womenshealth.gov/a-z-topics/polycystic-ovary-syndrome

endocrine.org/news-room/current-press-releases/researchers-reveal-link-between-pcos-type-2- diabetes

clinical.diabetesjournals.org/content/diaclin/21/4/154.full.pdf

doi.org/10.1038/s41591-018-0035-5

cdc.gov/diabetes/basics/type2.html

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *