رژیم و دیابت

دیابت و رژیم غذایی

آیا می‌دانید از چه رژیم غذایی برای بیماران دیابت استفاده نمایید؟

خوردن غذاهای سالم مهم‌ترین بخش در کنترل دیابت است. تا جایی که در برخی موارد تغییر رژیم غذایی به تنهایی برای کنترل بیماری کافی می‌باشد.

رژیم غذایی در دیابت نوع یک

سطح قند خون بر اساس نوع غذایی که توسط بیمار مصرف می‌شود، بالا یا پایین می‌رود. غذاهای حاوی نشاسته و یا حاوی قند به سرعت سطح قندخون را بالا می‌برند در حالی که پروتئین و چربی‌ها به‌ صورت تدریجی قندخون را افزایش می‌دهند.

معمولا پزشکان معتقدند که میزان مصرف کربوهیدرات‌ها باید در فرد مبتلا به دیابت محدود شود و بین مقدار مصرف انسولین و کربوهیدرات‌ها تعادل برقرار شود.

یک متخصص تغذیه با طراحی یک برنامه غذایی مخصوص برای افراد دیابتی به این نتیجه رسید به دست آوردن تعادل مناسب بین پروتئین، چربی و کربوهیدرات در کنترل قندخون در افراد مبتلا به دیابت، بسیار کمک کننده می‌باشد.

رژیم در دیابت نوع دو

رژیم غذایی در دیابت نوع دو

همانطور که پیش تر گفته شد تغذیه مناسب در کنترل سطح قندخون و کاهش وزن بسیار کمک کننده است. اندازه گیری کربوهیدرات مصرفی مهم‌ترین بخش در تغذیه افراد مبتلا به دیابت نوع دو است. متخصص تغذیه می‌تواند بیمار را در مورد اینکه چند گرم کربوهیدرات در هر وعده غذایی استفاده کند، راهنمایی نماید.


یکی از موثرترین روش‌ها برای ثابت نگه داشتن قندخون مصرف وعده‌های غذایی کوچک‌تر در ساعت‌های مشخصی از روز است.


مصرف میوه‌ها، سبزیجات، غلات کامل‌، پروتئین بدون چربی مثل مرغ و ماهی، چربی‌های سالم مثل روغن زیتون و آجیل پیشنهاد می‌شود.

رژیم-در-بارداری

رژیم غذایی در دیابت بارداری

رژیم غذایی متعادل از اصولی‌ترین مسائل برای مادر و جنین در طول بارداری است. انتخاب غذای مناسب برای جلوگیری از مصرف دارو بسیار موثر است. از مهمترین عوامل در دوران بارداری میزان استفاده از پروتئین مناسب و کاهش مصرف قند و شکر می‌باشد.

شما عزیزان می‌توانید با مراجعه به مقاله دیابت بارداری اطلاعات مفیدی در این خصوص کسب نمایید.

منابع علمی:

uptodate.com/contents/type-2-diabetes-and-diet-beyond-the-basics

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *