بیماری های خود ایمن

بیماری‌های خود ایمن

آیا می‌دانید بیماری خود ایمن چیست؟

به شرایطی اطلاق می‌شود که سیستم ایمنی به اشتباه بدن را مورد حمله قرار می‌دهد.
در حالت نرمال و طبیعی سیستم ایمنی سد حفاظتی در مقابل میکرو ارگانیسم‌ها مثل یاکتری‌ها وویروس‌ها می‌باشد و در زمانی که با این عوامل خارجی مواجه می‌شود سلول‌های دفاعی را جهت حمله به آن‌ها ترشح می‌کند ودر این شرایط کاملا متفاوت بین سلول‌های بیگانه وسلول‌های خودی بدن را تشخیص می‌دهد.
اما در بیماری‌های خود ایمنی قسمت‌هایی از بدن مثل پوست و یا مفاصل را با سلول‌های بیگانه اشتباه می‌گیرند و اتو آنتی‌بادی‌هایی جهت حمله به آن‌ها ترشح می‌کند.
برخی از بیماری‌های خود ایمن تنها یک ارگان را مورد هدف قرار می‌دهد. به عنوان مثال دیابت نوع یک پانکراس را مورد حمله قرار میدهد.
بیماری‌های دیگری مثل لوپوس اریتماتوز (Systemic Lupus Erythematosus) بر روی کل بدن تاثیر می‌گذارند.

آیا می‌دانید چرا سیستم ایمنی به بدن حمله می‌کند؟

علت دقیق ایجاد بیماری‌های خودایمن هنوز مشخص نشده است اما طبق مطالعه‌ای که در سال 2014 انجام شده است، شیوع بیماری‌های خودایمن در زنان نسبت به مردان به نسبت 2 به 1 است (6.4 درصد زنان در مقایسه با 2.7 درصد مردان) و معمولا بیماری در سنین باروری 15 الی 44 سال رخ می‌دهد.
برخی از این بیماری‌ها در نژادهای خاصی بیشتر هستندو برخی از آن‌ها مثل  مولتیپل اسکلروزیس (MS) و لوپوس به‌صورت ژنتیکی در خانواده منتقل می‌شود. این به آن معنا نیست که تمام اعضای خانواده به بیماری مبتلا می‌شوند، اما آن‌ها از نظر ژنتیکی مستعد ابتلاء به بیماری‌های خودایمنی هستند.

بیماری خود ایمنی

علائم بیماری خود ایمن چیست؟

علائم بسیاری از بیماری‌های خود ایمن به هم شبیه هستند. این علائم شامل:
خسثگی، تورم و قرمزی، درد عضلانی، تب ملایم، مشکل در تمرکز، بی حوصلگی، گزگز شدن دست و پاها، ریزش مو و راش‌های پوستی می‌باشد.
علائم ذکر شده علائم عمومی این بیماری است، در مقاله بیماری‌های خود ایمن میتوانید علائم مخصوص هر بیماری را مطالعه فرمایید.
در بیماری‌های خود ایمنی مثل پسوریازیس یا RA علائم به‌صورت دوره‌ای ظاهر می‌شوند و از بین می‌روند.
دوره‌ای که علائم ظاهر می‌شوند Flare up یا شعله ور شدن نامیده می‌شود و دوره‌ای که علائم از بین می‌رود Remission یا بهبودی نامیده می‌شود.
در مقاله 14 بیماری خود ایمنی می‌توانید متداول ترین بیماری‌های خود ایمنی را مطالعه بفرمایید.

منابع علمی:

https://www.sciencedirect.com/science/article/abs/pii/S1568997212000225دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *